Srbija fiskalnu godinu završila sa primarnim viškom

Bez autora
Aug 02 2017

Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić istakla je danas da je Srbija proteklu fiskalnu godinu završila sa primarnim viškom, dodavši da su krajem 2016. godine državni dugovi bili na nivou 72,9 odsto godišnjeg BDP-a, a da su u međuvremenu pali na 65,7 odsto. Brnabić je u intervjuu za nemački dnevni list "Frankfurter algemajne cajtung" navela da je naša zemlja do pre nekoliko godina imala javnu upravu koja je bila poprilično skupa. Iz tog razloga nam je cilj prve faze reforme državne uprave bio da smanjimo samu veličinu aparata, što smo radili od kraja 2013. godine, objasnila je ona. Prema njenim rečima, broj službenika je smanjen za približno 40.000, što odgovara gotovo desetini nekadašnjeg personalnog sastava.

Srbija fiskalnu godinu završila sa primarnim viškomPredsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić istakla je danas da je Srbija proteklu fiskalnu godinu završila sa primarnim viškom, dodavši da su krajem 2016. godine državni dugovi bili na nivou 72,9 odsto godišnjeg BDP-a, a da su u međuvremenu pali na 65,7 odsto.

Brnabić je u intervjuu za nemački dnevni list "Frankfurter algemajne cajtung" navela da je naša zemlja do pre nekoliko godina imala javnu upravu koja je bila poprilično skupa.

Iz tog razloga nam je cilj prve faze reforme državne uprave bio da smanjimo samu veličinu aparata, što smo radili od kraja 2013. godine, objasnila je ona.

Prema njenim rečima, broj službenika je smanjen za približno 40.000, što odgovara gotovo desetini nekadašnjeg personalnog sastava.

Premijerka je precizirala da je ova redukcija realizovana pre svega penzionisanjem, pri čemu su gašena radna mesta novopečenih penzionera, ali i isplatom otpremnina.

Brnabić je podsetila na to da je svim ministarstvima, službama i lokalnoj samoupravi propisan maksimalni broj zaposlenih, koji ne sme biti prekoračen bez odobrenja vladine komisije za zapošljavanje.

Cilj je da uvedemo red i ograničimo nova zapošljavanja u državnoj službi, tako da ih odobravamo isključivo ukoliko su neophodna, istakla je ona, ocenivši pritom da je javna uprava u Srbiji mala, u poređenju sa evropskim.

Za dve do tri godine ovaj posao treba da bude završen, a nakon toga nećete više moći prepoznati javnu upravu. Ona će biti potpuno fokusirana na građane, efikasna, transparentna, bez prostora za korupciju, podvukla je premijerka.

Brnabić je objasnila da korupcija treba da bude svedena na minimum kroz kompletno preusmerenje uprave na elektronsku vladu (eGovernment) koja vodi ka standardizaciji postupaka.

Sada uvezujemo različite baze podataka međusobno, kako građani više ne bi morali da sa gomilom papira trče iz jedne službe u drugu, rekla je ona.

Takođe, premijerka je najavila da Vlada Srbije, u cilju povećanja kvaliteta obrazovanja uprave, želi da osnuje Nacionalnu akademiju za službenike, koja treba da bude otvorena 2018. godine.

Prema njenim rečima, početkom nove školske godine, informatika će, kao obavezni predmet, biti uvedena od petog razreda osnovne škole, i u skladu sa tim će biti prilagođeni i nastavni planovi.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik